Bezpieczeństwo lokat bankowych

Czy lokaty bankowe są bezpieczne ?

Każdy produkt finansowy charakteryzuje się pewnym poziomem ryzyka, nawet lokaty bankowe lub obligacje państw. System finansowy może się załamać a państwo zbankrutować. Jest to jednak skrajny przypadek

Lokaty bankowe są jednak jednymi z najprostszych i najbezpieczniejszych produktów bankowych. 

UWAGA. Lokujemy pieniądze tylko w uznanych instytucjach finansowych. Wszyscy pamiętają aferę Amber Gold, która kusiła reklamami lokat o zawyżonym oprocentowaniem. Jak to się skończyło wszyscy wiemy.

Co się stanie gdy Twój bank zbankrutuje ? 

Nad bezpieczeństwem pieniędzy czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku bankructwa banku, BFG wypłaca pieniądze do równowartości 100 tysięcy euro w jednym banku. Wszelkie nadwyżki ponad kwotę gwarantowaną można odzyskać na drodze sądowej.

Należy pamiętać, żeby nie przechowywać wyższej kwoty niż 100 tys. euro w jednym banku, a w kilku. W ten sposób ustrzeżemy się przed ewentualnymi procesami sądowymi.

Podsumowując, chociaż oprocentowanie lokat nie jest oszałamiające to wciąż popularny, bezpieczny i prosty sposób na lokowanie oszczędności. Dzięki przenoszeniu oszczędności z jednego banku do drugiego, korzystając z promocji bankowych można wycisnąć z banków tyle ile się da ;)

 

Podziel się

Go to top