Lokata dla dziecka

  • Ile kosztuje wychowanie dziecka ?

Wg szacunkowych wyliczeń Centrum Adama Smitha z 2015 roku wychowanie jednego dziecka do ukończenia 19 roku życia kosztuje nawet 190 tysięcy złotych. Wychowanie dwójki dzieci do 350 tysięcy złotych.

  • Jakie produkty mamy do wyboru?

Jednymi z bezpiecznych produktów bankowych są lokaty terminowe i konta oszczędnościowe. Charakteryzują się najmniejszym ryzykiem. Nawet w przypadku bankructwa banku lokaty i konta oszczędnościowego podlegają Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu BFG, który gwarantuje zwrot środków do 100 00 euro. Te dwa produkty dają niewielki zysk ale najbardziej pewny i stabilny. 

Trzeba jednak pamiętać, że na lokatę w większości przypadków wpłacamy jednorazową kwotę i musimy czekać aż do końca okresu lokaty. W przeciwnym razie odsetki po prostu przepadają. 

Na konto oszczędnościowe możemy wpłacać pieniądze kiedy chcemy, regularnie. Jeśli tych pieniędzy potrzebujemy możemy z nich korzystać nie tracąc odsetek.

Aktualny ranking lokat znajdziesz tutaj.

  • Efekt 500 plus. Programy Systematycznego Oszczędzania

W 2016 roku rząd wprowadził program 500+. To doskonała okazja aby część lub całość pieniędzy przeznaczyć na oszczędności dla dziecka. Na rynku możemy znaleźć dedykowane plany oszczędnościowe, produkty finansowe związane z 500+.

Oferują je m.in. PKO BP i Lokata Kapitał dla dziecka. Jest to długoterminowa lokata odnawialna (nawet do 15%). Oprocentowanie opiera się na WIBOR 3M. Można liczyć także na premię od regularnego oszczędzania. Zyski nie są powalające ale po 15 latach można zebrać pokaźną sumę pieniędzy.

Innym produktem jest db Plan 500. Okres deponowania wynosi 10 lat a oprocentowanie zmiennie opiera się na WIBOR O/N. Można liczyć na premię coroczną nawet 500 zł.

  • Fundusze inwestycyjne

To kolejny sposób na stworzenie własnego programu oszczędzania dla dzieci. Inwestowanie w fundusze wiąże się z większym ryzykiem niż lokaty lub konta oszczędnościowe. 

Gdzie kupić fundusze inwestycyjne? 

UWAGA! Niektóre banki oferują sprzedaż funduszy inwestycyjnych ale pobierają za zakup opłaty i prowizje.

Jednostki funduszy można kupić bez opłat i prowizji m.in w Supermarkecie Funduszy Inwestycyjnych w mBanku

Zaletą funduszy jest możliwość dokupienia np. co miesiać jednostek funduszy poprzez zlecenie stałe. Kupując np. co miesiąc jednostki uczestnictwa za 500 zł uśredniasz cenę. Przykładowo w styczniu za 500 zł kupić 100 j.u. a w lutym za 500 zł 125 j.u.

Takie rozwiązanie stosuję osobiście. 500 zł miesięcznie. W pierwszych miesiącach kupowałem na tzw. górce ale w ostatnich 3 miesiącach w tzw. dołkach. Należy pamiętać, że to inwestycja długoterminowa i jest obarczona ryzykiem inwestycyjnym.

mBank fundusze inwestycyjbne

Wybór należy do Ciebie.

W następnych wpisach opiszę inwestowanie w akcje i ETF-y.

Podziel się

Go to top