Lokaty bankowe – które są najpopularniejsze ?

Lokaty bankowe – które są najpopularniejsze

Oszczędności Polaków z roku na rok rosną, nawet pomimo dość trudnej sytuacji na rynku pracy i niekoniecznie dobrym informacjom spływającym z wielu dziedzin naszej gospodarki. Jednak chętnie oszczędzamy pieniądze, przygotowując się na najgorsze, które miejmy nadzieję nie nadejdzie. Choć stopy procentowe spadły dość znacząco, jednocześnie powodując spadek oprocentowania lokat bankowych, to w dalszym ciągu pieniądze umieszczamy tam w dość dużych ilościach. Warto jednak pamiętać, że lokata lokacie nie równa, z tego też powodu postanowiliśmy przygotować zestawienie najpopularniejszych lokat bankowych dostępnych w naszym kraju.

Lokaty internetowe – choć nie są osobną kategorią produktów bankowych, to musimy je na początku opisać jako produkty coraz powszechniej dostępne. Lokaty internetowe są produktami różnego typu, które zawierać możemy z poziomu przeglądarki internetowej. Jeśli tylko posiadamy dostęp do internetu, aktywne konto bankowe z dostępem internetowym oraz oczywiście odpowiednie środki, to możemy śmiało zakładać lokaty internetowe.

Lokaty terminowe – to zdecydowanie najpopularniejsze i chyba najstarsze rozwiązanie. Lokata terminowa jest tak naprawdę dwustronną umową między klientem a bankiem. My jako klient decydujemy się na pożyczenie pieniędzy bankowi w zamian za określone odsetki (nasze wynagrodzenie). Umowa zawierana jest na określony czas i jej wcześniejsze zerwanie może powodować utratę odsetek w całości lub części.

Lokaty a'vista – jest to zupełnie inny produkt niż lokaty terminowe. W tym wariancie nie zobowiązujemy się na trzymanie pieniędzy przez żaden określony czas, jednak wtedy kiedy znajdują się one w banku, przynoszą odsetki. Wypłata pieniędzy w dowolnym momencie nie powoduje również utraty odsetek.

Lokaty overnight – to lokaty zawierane jedynie na okres nocy, kiedy to nie możemy korzystać z naszych pieniędzy. Pobierane są pod koniec dnia i zwracane na nasze konto bankowe następnego dnia rano, a w zamian za wykorzystanie pieniędzy przez ten czas, bank płaci nam niewielkie odsetki.

Lokata jednodniowa – to już obecnie rzadko spotykany produkt bankowy, jednak kiedyś zyskały one niesamowitą popularność, dzięki możliwości uniknięcia podatku od zysków kapitałowych. Lokata jednodniowa nie powoduje utraty już naliczonych odsetek, bowiem doliczane są one do naszych oszczędności każdego dnia. Obecnie rolę lokat jednodniowych przejęły głównie polisolokaty oraz konta oszczędnościowe, ze względu na zmiany w prawie podatkowym jakie nastąpiły niedawno.

Podziel się

Go to top