Parametry pomp ciepła oraz ich rodzaje – co wybrać?

0
4

Wody gruntowe wydają się być niesłychanie głęboko oraz nie wydają się stwarzać zagrożenia. Choć w pewnych sytuacjach w zapowiedziach pogody wolno usłyszeć, iż ulewne deszcze podniosły poziom wód gruntowych, a tym samym zalały bądź podmyły część obszarów w danym województwie. Odwierty geotermalne wykonywane w celu ogrzania domostw praktykowane są wiec na wysokości od 2m do nawet 180m. Tak wielka różnica wynika ze sposobu prowadzenia odwiertów, rur, wysięgników oraz przyłączy cieplnych.

Tak skonstruowane pompy ciepła zapewniają stałą wysoką temperaturę w ogrzewanym tak domu. Aby wykopać rów w pionie o długości 180 m należy zastosować specjalistyczny sprzęt. Oprócz wiertła wykonanego z najszlachetniejszych materiałów, np. diamentu trzeba je niekiedy wyposażyć dodatkowo w tak zwane koronki wiertnicze. Sprzęt ten wyposażony jest również w zawór wypełniony tzw. płukanką. Jest to mieszanina wody i przeróżnych pierwiastków.

Takie połączenie zezwala usuwać nadmiar ziemi z miejsca odwiertu do góry – na powierzchnię. Jeżeli nie pragnie się kopać tak głęboko wielkość 180m wolno rozłożyć na 2x90m lub ewentualnie więcej otworów. Ochrona środowiska stała się w ostatnim czasie wybitnie modna. Każdy chce żyć w zgodzie z naturą, gdyż takie zachowanie propaguje Unia Europejska oraz cały Zachód. Ekologia dotarła również w dziedzinę energetyki. Pompy ciepła zasilane surowcami takimi jak węgiel, gaz czy drzewo, mimo że są one naturalne, emitują szkodliwe dla atmosfery spaliny – fotowoltaika Wrocław. Dlatego Polacy coraz częściej decydują się na ogrzewanie swoich domów przez podłogę. Ciepło doń pompowane jest z takiego źródła jak pionowe bądź też poziome odwierty geotermalne.

Mile pobierane z gruntu ma stałą temperaturę oraz stałą moc, nieraz takie ogrzewanie podłogowe jest pod każdym względem bezobsługowe. Wydajność tego systemu przewyższa ogrzewanie centralne nawet o 400%. Ponadto instalacja jest niedostrzegalna dla oka, pociągnięta pod podłogą, oraz eliminuje obecność szpecących wnętrza kaloryferów. Jednak najistotniejszą zaletą jest opłacalność. Koszty ponoszone są niemalże jednorazowo w trakcie dokonywania odwiertów i zakupie pomp.

Zostaw swój komentarz