Czym są odżywki? Są to pomocnicze substancje zawierające mikro oraz makroelementy, witaminy – w postaci pastylek, kapsułek, płynów, rozpuszczalnych proszków, jakie zażywane w właściwej, wyznaczonej ilości uzupełniają braki w stworzonym przez nas organizmie, utrzymując go w solidnej kondycji. Kto powinien wzbogacić swoją dietę o suplementy? Z pewnością – osoby będące w czasie rekonwalescencji, które po dłuższej chorobie mają zaburzoną ilość mikroelementów. Spowodowane jest to również przyjmowaniem rozmaitych lekarstw oraz stosowaniem przeróżnych terapii.

Osoby, jakie stosują diety odchudzające – jakakolwiek dieta odchudzająca eliminuje z posiłków miarodajne składniki pokarmowe, a tym samym zawarte w nich mikroelementy. Trzeba je w następstwie tego uzupełnić suplementami. Interesującą opcja są także ostatnio peptydy – znacznie więcej na SARM. Sportowcy również są w grupie zażywających pomocnicze substancje.

Ewidentnie, nie ma mowy o tych dopingujących, jednakowoż wyłącznie tych uzupełniające naturalne braki mikroelementów spowodowane intensywnymi treningami. Wszyscy, jacy uczęszczają na siłownie – także powinni zażywać suplementy. Najczęściej zażywanymi 'codziennymi’ suplementami są wapń, potas, magnez, fosfor, sód – czyli makroelementy, oraz żelazo, cynk, miedź, mangan, jod, fluor – czyli mikroelementy. Do zwyczajnego funkcjonowania organizmu człowiek potrzebuje 46 mikro oraz makroelementów, z których 30 jest niezbędnych do życia.

Najatrakcyjniejsze są preparaty zawierające wszelkie powyższe szczegóły w słusznych proporcjach. Można je nabyć w każdej aptece, chociaż nie są one lekarstwami. Jeśli jednak nasze posiłki składają się z towarów wszystkich grup pokarmów, nie musimy suplementów zażywać. Dla sportowców, jakich wysiłek pochłania wiele energii, suplementy wyglądają trochę inaczej. Preparaty poboczne to między innymi – odżywki białkowe i węglowodanowe, kreatyna, aminokwasy, glutamina oraz substancje regenerujące stawy. Do tego jeszcze dochodzą mikro i makroelementy oraz witaminy. Suplementy są w takim razie potrzebne do zażywania w wielu sytuacjach, jakkolwiek decyzja o ich niezbędnej ilości ma być podjęta przez doktora.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

+ Nie ma żadnych komentarzy

Dodaj swój