Człowiek podporządkowuje sobie świat od nadzwyczaj dawna, dostosowując go do swoich wymogów, podporządkowując sobie rośliny i zwierzęta. Użytkuje zasoby przyrody wedle własnych wymagań. Koń został udomowiony niezmiernie dawno temu bo około trzech oraz pół tysiąca lat przed należącą do nas erą. Od tego czasu towarzyszy mu stale. Był człowiekowi przydatny, jego siła oraz sprawność umożliwiały rozwój ludzkiej cywilizacji. Konie to były najpopularniejsze zwierzęta pociągowe.

Aktualnie służą zwłaszcza do rekreacji oraz sportu i jako takie nadal są niezmiernie legendarne – przetestuj koszulki jeździeckie. Są związane z człowiekiem na odpowiednie oraz na kiepskie, całkiem udomowione. Nie ma już nieomalże koni dzikich. Jedynie konie Przewalskiego zaliczane są obecnie do gatunku dzikich koni.

Reszta tych zwierzaków zamieszkuje z ludźmi oraz na warunkach, jakie ludzie im dyktują. Ludzie bezsprzecznie cieszą się ich towarzystwem, jednakowoż czy konie także na tym korzystają? Istotnie, mają zapewnioną opiekę, też w przypadku ciężkich chorób, dostęp do pożywienia. Jednakowoż przykłady złego traktowania tych zwierząt są niestety powszechne. Poza tym, jako zwierzęta użytkowe są używane do pracy, czy tego sobie życzą, czy nie. Koń człowiekowi przysłużył się przez stulecia wspólnego bytowania, nie ma co do tego żadnych niepewności. W drugą to znaczy czy człowiek przysłużył się koniom, nie można być już tego tak pewnym. Umaszczenie koni z reguły nie ma nic wspólnego z rasą. Jakkolwiek są oczywiście wyjątki, takie jak choćby rasa haflinger, która znamionuje się kasztanowatym umaszczeniem z konopiastym ogonem i grzywą czy konik polski, który zawsze jest myszaty.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

1 Komentarz

Dodaj swój

+ Zostaw komentarz