Coraz to częściej dostrzegalna jest tendencja do wymiany starych, mało wydajnych kotłów na nowe rozwiązania technologiczne pozwalają zaoszczędzić pokaźną ilość energii cieplnej. Energooszczędność oryginalnych systemów grzewczych idzie dosadnie w parze z oszczędnością środków finansowych. Konfrontując pracę starych kotłów z pionierskimi, wzbogaconymi nowinkami z obrębu technologii grzewczych bez trudu dostrzega się różnicę w ilości spalanego materiału.

Niezależnie od tego czy opalanie odbywa się z przeznaczeniem węgla, drewna, oleju opałowego czy gazu, oryginalnego technologie w każdym z przypadków wykazują znaczną oszczędność środków opałowych. Kłopot pojawia się w czasie, kiedy tak właściwie wstawiając oryginalny kocioł należy go powiązać ze starym, nagminnie krzywym systemem kominowym.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są elastyczne wkłady kominowe – piece wolnostojące. Kielichowe łączenia stalowych, żaroodpornych blach elastycznych wkładów kominowych są gigantycznym udogodnieniem dla wszystkich tych, którzy po zamontowaniu współczesnego kotła chcą go ekspresowo połączyć z leciwą instalacją odprowadzającą spaliny. Standardowe kominy wykonane z cegieł nie spełniają norm bezpieczeństwa wynikających z prawa budowlanego. Jakikolwiek komin bez względu do jego przeznaczenia oraz charakterystyki powinien być dodatkowo zabezpieczony należytymi wkładami gwarantującymi swobodne odprowadzanie substancji spalania na zewnątrz. Typ zastosowanego wkładu kominowego zależy od przeznaczenie instalacji oraz rodzaju materiału opałowego.

W systemach opalanych drzewem powinny być wykorzystywane wkłady kominowe wykonane ze stali żaroodpornej. Wysokie temperatury spalania drewna na komin nieposiadający odprowadzenia wykonanego z materiałów odpornych na zwłaszcza wysokie temperatury szybciej niszczeje. Jakikolwiek dzisiejszy wkład kominowy, to na dodatek gwarancja bezpieczeństwa wynikająca ze szczelność całości instalacji. Odnosi się to w takim samym stopniu do wkładów żaroodpornych, kwasoodpornych i emaliowanych. Szablonowe kominy nieposiadające dzisiejszych systemów odprowadzających spaliny są w stanie być pod tym względem kiepskie, stwarzając zagrożenie dla zdrowia oraz życia człowieka.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

+ Nie ma żadnych komentarzy

Dodaj swój